Zorunlu Trafik Sigortası


Türkiye’nin en iyi sigorta şirketlerinin tekliflerine Sigorta Ehli ile kolayca ulaşın!

trafik_sigortasi_sigorta_ehli

Formu doldurun, size özel en uygun fiyatlarla Zorunlu Trafik Sigortası teklifinizi hazırlayalım.


*Sigorta Ehli kişisel bilgilerinizin güvenliğini garanti eder.

 

Motorlu bir araçla bir trafik kazasına neden olunması durumunda, yasalara göre eğer karşı aracın bu kazada bir kusuru yoksa, kazaya neden olan araç sahibi karşı aracın ve üçüncü kişilerin ölüm, sakat kalma ve yaralanma gibi bedensel zararlarını karşılamak durumundadır. Aynı şekilde karşı aracın ve üçüncü kişilerin maddi hasarlarını da ödemek durumundadır. Bu zararları karşılamak üzere yaptırılan sigorta ise zorunlu trafik sigortasıdır.

 

Böyle bir durumla karşılaşan kusursuz kişilerin zararlarının karşılanmadan kalması ihtimaline karşı da devlet bu sigortayı zorunlu tutumuştur. Böyle bir zorunluluk getirmekle devlet aslında sosyal devlet ilkesi gereği, vatandaşlarını koruma görevini yerine getirmiş olmaktadır.

Karayolları trafik yasası hükümlerine göre, motorlu bir araç kullanırken, bir kişinin ölümüne, yaralanmasına veya sakat kalmasına ya da maddi bir zarara yol açan araç sahipleri, bu hareketlerinden dolayı sorumlu tutulmaktadır. Açık ismi ile karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası olan zorunlu trafik sigortası ile, işte bu sorumluluk için güvence sağlanmaktadır.

Ne yazık ki zorunlu tutulmasına rağmen, trafiğe çıkan araçların çok büyük bir bölümü zorunlu trafik sigortası yaptırmamaktadır. Oysa bu sigortanın olmaması büyük yaptırımlar getiriyor. Bir kere trafik suçu olduğu için, yapılan kontrol sırasından poliçe gösterilmezse para cezası söz konusu. Zorunlu trafik sigortası yaptırılmış ancak o anda gösterilemiyorsa bile bu durum para cezasını gerektiriyor.

Ancak bundan çok daha önemlisi, aracın yoluna devam etmesine izin verilmiyor. Araç güvenli bir otoparka çekiliyor ve yaptırılmış ama o anda gösterilemeyen zorunlu trafik sigortası polçesinin getirilmesi bekleniyor ya da zaten poliçe yoksa, bir sigorta şirketinden trafik poliçesi yaptırılması bekleniyor.

Bu hafife alınacak bir yaptırım değil. İşin aslına bakılırsa zaten en kötü durumda araç muayaneye götürülürken zorunlu sigorta poliçesinin yaptırılmış olması gerekmektedir. Ancak sorumsuzluk o boyutta ki, araç muayeneye bile götürülmemekte, tarfikte allaha emanet dolaşılmaktadır. Sigorta şirketlerinin bu şekilde prim kayıpları oldukça yüksek değerlerdedir. Ama işin bir de güvence kısmı var ki bu yüzden insanlar da mağdur olmaktadır, devlet de.

Ancak unutmamak gerekir ki, kazaya neden olan araç sahibinin kendi göreceği zararlar zorunlu trafik sigortası ile karşılanmaz. Bu konu tamamen kasko sigortasının alanına girer.

Şimdi kısaca zorunlu trafik sigortasının sağladığı güvencelere bakalım. Bu güvenceler ve uygulanacak tazminat miktarları her yıl doğrudan Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmekte ve duyurulmaktadır. Poliçe karşılığnda talep edilecek limitler ise bu yıl başında başlayan uygulamaya göre sigorta şirketleri tarafından belirlenmektedir.

Şimdi kısaca zorunlu trafik sigortasının sağladığı güvencelere bakalım. Bu güvenceler ve uygulanacak tazminat miktarları her yıl doğrudan Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmekte ve duyurulmaktadır. Poliçe karşılığnda talep edilecek limitler ise bu yıl başında başlayan uygulamaya göre sigorta şirketleri tarafından belirlenmektedir.

Zorunlu trafik sigortasının sağladığı güvenceler şu şekildedir:

  • Kişi başına ölüm ve tedavi masrafları
  • Kaza başına ölüm ve tedavi masrafları
  • Kaza başına maddi zarar tutarları

Sigorta şirketleri, talep edilecek primleri hesaplarken, aracın trafikte kayıtlı olduğu il, aracın markası ve modeli gibi gibi bilgileri de kullanmaktadır.

Zorunlu trafik sigortasını yaptırmaktan bir kısım insanlar kaçıyor dedik. Ancak bunun yanında bu sigortayı yaptıran insanların büyük bir kısmı da sadece zorunlu oldukları için bu sigortayı yaptırıyor, ancak ne işe yaradığı, kimi koruduğu, nasıl koruduğu, ne gibi güvenceleri olduğu gibi birçok noktada bilgileri bulunmuyor. Oysa bu sigortayı yaptıranların, sorumluluklarını bilmeleri gerekiyor. Sigorta bilinci ile hareket etmek ve ihtiyaç durumunda sigorta şirketi ile sorun yaşamamak için bu yasal sorumluluklar bilinmelidir.

Karayolları trafik yasasına göre, bir trafik kazasında şu kişilerin yasal sorumlulukları vardır:

  • Aracın sahibi
  • Araç kiralanmışsa aracı kullanan kiracı
  • Araç bedelsiz olarak birine verilmişse bu kişi
  • Araç rehnedilmişse aracı rehin alan kişi

Ancak başta da değindiğimiz gibi bu kişiler, yaşanan kazada kusurlu ise sorumlulukları vardır.